Bakırköy Kardiyoloji Doktoru - Prof. Dr. Mustafa Özcan - Kardiyolog
page-title-bg

SSS

Kalp atış hızı, kalp dokusundan gönderilen elektrik sinyalleri yoluyla kontrol edilir. Normal kalp hızı dakikada yaklaşık 60 ila 100 atıştır. Kalp çarpıntısı, kalp dokusundaki bir anormallik nedeniyle hızlı elektrik sinyalleri üretimi sonucunda gelişir. Kalp çok hızlı attığında, kanı vücuda pompalama verimi düşer. Sonuçta da kalbin kendisi de dahil olmak üzere vücudun geri kalanına kan akışı azalır.

Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarların aniden tıkanmasına bağlı olarak kalp kasının yeterince oksijen alamaması ve sonuçta kalp dokusunun hasara uğramasıdır. Kalbe kan akımını sağlayan atardamarlarda kolesterol ve yağ gibi maddeler damar duvarlarında birikerek plak denilen yapıları oluştururlar.

Sigara içmeyin, Kolesterolünüze dikkat edin, Tansiyonunuzu kontrol altında tutun, Spor ve egzersiz yapın, Düzenli beslenin, Kilonuza dikkat edin, Stresten uzak durun, Şekerinizi kontrol altında tutun

Kalbe giden kan akışını artırmak amacıyla, daralmış koroner arterleri açmak için yapılan cerrahi olmayan tedavi yöntemine stent yerleştirilmesi ve/veya balon anjiyoplasti işlemi denir. Daralmış veya tıkanmış kalbe temiz kan taşıyan damarlar (koroner arterler) bu yöntem ile açılabilir.

Her doğan 1000 bebekten yaklaşık olarak sekizinde doğuştan kalp hastalığı görülür.

Kan Testleri, EKG (Elektrokardiyografi), Anjiyografi (Kateterizasyon), EKO (Ekokardiyografi), EFOR Testi, Holter Testi, Myokard Perfüzyon Sintigrafisi (Talyum Testi), Koroner BT Anjiyografi.

Hastanın göğüs kafesinde belirli bölgelere plastik elektrodlar yapıştırılır. Ayrıca bir kemer ile kayıt edici cihaz takılır. Bu küçük ve hafif kayıt cihazı sayesinde Ekg çekilirken acı ve ağrı hissedilmez. Genellikle 1 - 2 gün süreyle hasta bu cihazı taşır. Daha sonra kayıt cihazı çıkarılır ve bilgisayar ortamında kardiyoloji doktoru tarafından kayıt edilen Ekg ritm analizleri yapılır. EKG, kalp doktoru tarafından, kalp damar hastalıklarından, kronik kalp yetmezliklerine kadar birçok hastalığın tespit edilmesinde kullanılmaktadır.